ZAWISZA Bydgoszcz 2002 - strona nieoficjalna

• Sk³adki op³acamy do 15go ka¿dego miesi±ca.

pi±tek

pon.

¶roda

Aktualno¶ci

Kszta³towanie postawy sportowej u m³odych pi³karzy

• autor: patix_kk2002, 2016-08-12 18:56

Trenerzy podczas pracy z m³odymi pi³karzami powinni k³a¶æ du¿y nacisk na kszta³towanie postawy sportowej. W jaki sposób mog± ich uczyæ szacunku dla rywali, kolegów z dru¿yny, sêdziów, trenerów, jak i samej gry?

Ze wspomnieñ zawodnika:
"Od samego pocz±tku to by³ naprawdê bardzo wyrównany mecz. O zwyciêstwie naszej dru¿yny przes±dzi³y dos³ownie ostatnie sekundy. Byli¶my ogromnie podekscytowani odniesionym przed chwil± zwyciêstwem. Ja z rado¶ci tañczy³em na boisku, inni zdejmowali koszulki i wywijali nimi nad g³ow±. Kto¶ rozpocz±³ szaleñczy bieg wokó³ stadionu. Trochê g³upio o tym mówiæ, ale byli te¿ tacy, którzy wy¶miewali siê z przegranej przeciwników, stosuj±c obra¼liwe gesty i s³owa..."

Powy¿sza sytuacja nie nale¿y do wyj±tkowych, gdy¿ wszêdzie tam, gdzie pojawiaj± siê silne emocje do g³osu dochodz± te¿ ró¿ne sposoby ich wyra¿ania, a te nierzadko pozostawiaj± wiele do ¿yczenia (problem wzrostu agresji u dzieci i m³odzie¿y jest niestety nadal aktualny).

W sporcie szczególny nacisk k³adzie siê na "postawê sportow±" i jakkolwiek oczywi¶cie to zabrzmi, "dobra postawa" obejmuje szacunek zarówno dla rywali, sêdziów, kolegów z dru¿yny, trenerów, jak i dla samej gry. Zawiera siê w niej równie¿ przestrzeganie podstawowych zasad fair play.

Jak zatem kszta³towaæ u m³odych zawodników postawê sportow± i tym samym przeciwdzia³aæ agresji?

Idea³em by³oby zawarcie w programie realizowanym przez trenera (wszak to on jest wychowawc± m³odzie¿y) nastêpuj±cych zasad:
1. Uznawanie fair play jako zasady naczelnej w d±¿eniu do zwyciêstwa za wszelk± cenê. Zwyciê¿aæ, ale w szlachetnej rywalizacji - jak mawia³ ojciec nowo¿ytnego ruchu olimpijskiego Pierre de Coubertin.
2. Szacunek dla przeciwnika (a tak¿e sêdziów, regu³ i tradycji) okazywany zarówno po zwyciêstwie, jak i po pora¿ce. Warto dodaæ, ¿e rozszerzeniem szacunku jest odpowiedzialno¶æ, która podkre¶la dba³o¶æ o innych (nieodpowiedzialne jest np. opuszczenie treningu bez powodu).
3. Nieakceptowanie zachowañ agresywnych, a co za tym idzie uczenie zachowañ alternatywnych, a tak¿e negocjacji i kompromisu.
4. Niepodwa¿anie decyzji sêdziowskich.
5. Podkre¶lanie znaczenia przepisów sportowych - podstawowej regu³y funkcjonowania w danej dyscyplinie.
6. Karanie zachowañ niegodnych sportowca.
7. Nagradzanie zachowañ, które wychodz± poza obowi±zuj±ce regu³y, poprzez pochwa³y, specjalne przywileje, wyró¿nienia w postaci np. dyplomów czy nagrody fair play na zakoñczenie sezonu.
8. Uczenie sposobów radzenia sobie w sytuacjach trudnych.
9. Uczenie, aby w sytuacjach niepowodzenia odwo³ywaæ siê do rzetelnej analizy, a nie obwiniaæ innych.
10. Wspó³praca z rodzicami, opiekunami i nauczycielami.

Reasumuj±c rozwa¿ania na temat postawy sportowej, jeszcze raz warto odnie¶æ siê do Pierre'a de Coubertina.

"Najwa¿niejsz± rzecz± na igrzyskach olimpijskich nie jest wygrywaæ, lecz braæ udzia³, tak jak najwa¿niejsz± rzecz± w ¿yciu nie jest triumf, lecz walka. Nie zwyciê¿aæ, lecz toczyæ waleczny bój".

Autorem tekstu jest Monika Gwiazdowska, absolwentka Wydzia³u Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i
praktyk Neurolingwistycznego Programowania. Ukoñczy³a tak¿e Podyplomowe Studia Psychologii Sportu na Akademii Wychowania Fizycznego oraz Podyplomow± Szko³ê Treningu i Warsztatu Psychologicznego w O¶rodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej. Aktualnie pracuje jako psycholog sportu w Carolina Medical Ce

Oryginalny tekst:

Nie wprowadzono danych o ostatnich meczach.

Brak danych.

Brak u¿ytkowników